TEK BAŞIMA UÇMAK İÇİN EĞİTİM ALMAK İSTİYORUM : 0542-277 21 22
YOLCU OLARAK UÇUŞ YAPMAK İSTİYORUM : 0532-336 84 16
bilgi@ankahavacilik.net | Şeker Mah. 1407 Cad. Diamond Rezidans No: 4A-4 06820 Etimesgut / ANKARA

Yamaç Paraşütü Genel Bilgiler

Yamaç Paraşütü Genel Bilgiler

GENEL BİLGİLER

Kurallarımız:

-Siyasi içerikli yayınlar ile yasadışı propaganda araçlarını bulundurmamak, bu tür davranışlardan kaçınmak,

-Bilinç ve refleksleri etkileyecek ilaçların kullanılması gereken durumlarda eğitmenini bilgilendirerek uçuş yapmamak,

-Kulüp malzemeleri ve uçuş ekipmanlarına gereken özeni göstermek,

-Eğitim süresince silah, bıçak ve benzeri gereçler bulundurmamak,

-Eğitim faaliyetleri sırasında zamana uymak,

-Uçuş hattında ve eğitimler sırasında içki, sigara, keyif verici maddeler vb. kullanmamak,

-Eğitmenlerinizin talimatlarına uymak,

-Sporcu ahlakına yakışır şekilde davranmak.

Amacımız;

     Sizleri yamaç paraşütü sporu ile tanıştırmak, uzun, emniyetli ve başarılı bir uçuş kariyeri için gerekli temel beceri ve teorik bilgileri öğretmektir. Kurs sonunda pilottan; yardım almadan uçuş öncesi hazırlıkları yapabilmesi, düz kalkışı başarabilmesi, temel dönüş manevralarını yapabilmesi ve standart iniş prosedürüne uygun inişler yapması beklenir.

Başlangıç eğitimi süresince 3 kademeli bir eğitim süreci uygulanmaktadır;

Seviye 1: Alan ve rüzgar değerlendirmesi, ekipmanların nasıl kullanılacağı, paraşüt düzeni, uçuş öncesi kontroller, kanat çekme, kontrol ve söndürme.

Seviye 2:  Kalkış ve iniş teknikleri, yön kontrolü,

Seviye 3: Eğitmen nezaretinde irtifa uçuşları

Pilottan Beklenen Davranış Tarzı;

– Problemleri ertelemek,

– Sağlığa dikkat etmek,

– İstekli olmak,

– Kendine güvenmek,

– Bilinçli olmak,

– Konsantre olmak,

– Çalışkan atak ve çevik olmak,

– Kurallara uymak,

– Disiplinli olmak ve OLUMLU DÜŞÜNMEK…

Sıkça Sorulan Sorular;

1- Sporla Tanışma;

 İnsanoğlu her zaman özgürce uçmayı hayal etmiştir. Yamaç paraşütü ile artık bu mümkün. Tek gereken doğru ekipman ve eğitimdir.

Yamaç paraşütü ileri teknolojik tasarımlar sonucunda oluşmuş, herhangi bir motor gücü gerektirmeden, doğal kaldırıcılarla havada kalabilen, yükselebilen ve süzülebilen basit bir hava aracıdır. Günümüzde yamaç paraşütü seyahat çantamızda taşınacak kadar, hafif ve ucuz hava aracıdır. Her mevsim yapılması ve doğayla iç içe olmasından dolayı dünyada büyük bir hızla gelişmekte ve tercih edilmektedir.

Yamaç paraşütü kişinin tercihine göre farklı uçuş imkânları sunar. Yumuşak havalarda tatlı bir şekilde süzülebilir ya da güçlü termal akımları kullanarak uzun mesafeler kat edebilir. Hatta radikal akrobasi hareketleri yapabilir ya da ticari amaçlı kullanılabilir seçim sizindir. Birçok pilot hobi olarak sadece güzel günlerde ve güvenli bir şekilde uçmak isterken, bazı pilotlar da maksimum performansı elde etmek isterler, uzun mesafe ve yarışma uçuşları yapmayı düşünürler. Tercihiniz ne olursa olsun uzun bir uçuş kariyeri için en önemli şey emniyettir.

İnsanların yamaç paraşütü başlama sebepleri; Çocukluktan beri gelen uçma hayalleri, yeteneklerini geliştirmek ve aşmak, adrenalin veya heyecan arayanlar, şehirden kaçmak, doğada yaşamak ve özgür olmak için, bazen de kariyer yapmak veya diğerlerinin yapamadığını yapmak için bu sporu tercih etmektedirler.

Yamaç paraşütü ile uçuşa başlamak muhtemelen bu zamana kadar yaptığınız en heyecanlı şey olacaktır. Eğitiminizde ve gelecekteki uçuşlarınızda başarılar.

 

2- Kimler Yapabilir?

 Türkiye de fiziksel engeli olmayan 45-120 kg ağırlığında, 1,5-2 m arası boyda 14 yaşından gün almış hafif tempoda koşabilen herkes bu sporu yapabilir. Yamaç paraşütünü diğer hava araçlarıyla kıyaslarsak öğrenmesi en kolay olanıdır. Belli sağlık koşulları içerisinde hemen herkes yapabilir. Öte yandan koşmaya mani olan fiziksel engeller, kalp hastalıkları, epilepsi, denge bozukluğu vb. bazı rahatsızlıklar sporu yapmak için engel teşkil etmektedir.

Spora başlamak için ülkemizde başvurabileceğiniz birçok dernek, kurs, şahıs, şirket ve üniversite kulübü vardır. Yamaç paraşütünü öğrenmenin sonu yoktur. Her zaman öğrenecek ve geliştirecek bir şeyler vardır. Yamaç paraşütünü cazip kılan faktörlerden biride budur.

3- Tehlikeleri Nelerdir?

     Yamaç paraşütü potansiyel olarak tehlikeli bir aktivitedir. Sizin bunun farkında olmanız önemlidir. Size düşen emniyet kurallarına harfiyen uymak ve keyif almaktır. Tecrübe sınırlarınız içinde kalmalı ve kademeli olarak ilerlemelisiniz. Yamaç paraşütü bir havacılık sporudur ve havacılık kuralları çok kesin ve katidir. Havacılıkta her kural ne yazık ki kanla yazılmıştır. Yamaç paraşütündeki tehlike, araçla trafikte giderken, dağa tırmanırken ya da kayak yaparken karşılaşılacak tehlikelerle aynıdır. Dünyada çok az kaza malzeme problemlerinden kaynaklanmaktadır. Tehlikeleri minimize etmek pilotun elindedir. Kazaların en büyük sebebi pilotun kendisidir. İyi bir eğitim, bilinçli hareket, kendi seviyesine uygun malzeme ve hava şartlarında uçmak kaza olasılığını azaltmaktadır.

En iyi pilot, bu sporu uzun süre sağlıklı bir şekilde yapan, meteoroloji, malzeme bilgisi ve tecrübelerinizi artırarak riskleri minimuma indiren pilottur. Yamaç paraşütünde yüksekte olmak sorunlara müdahale etmeniz için yeterli zaman ve irtifa sağlayacağı için sizleri daha güvenli kılacaktır. Sonuç olarak yamaç paraşütü sporu kurallar ve limitler dahilinde yapıldığında son derece güvenlidir.

4- Maliyeti Nedir?

Yamaç paraşütünün pahalı bir spor olduğu bilinen bir gerçektir. Kullanılan malzemeler Türkiye’de üretilmemektedir ve maliyeti oldukça fazladır. İlk başlarda sadece başlangıç eğitimi 1500-2000 TL maliyeti vardır. Malzemelerin ekonomik ömrü 3 ile 5 yıl arasında değişmektedir. Tam takım (Kanat, harness, yedek paraşüt, telsiz, kask, varyometre, GPS, bot vb.) malzemenin fiyatı 20.000-25.000 TL dir. Uygun maliyette ikinci el malzeme bulmakta mümkündür (15.000-20.000 TL). Bazı kulüpler de üyelik karşılığında kulüp malzemelerinden yararlanma imkânı bulunmaktadır. Ayrıca sponsorluk anlaşması yapabilen pilotlar firma desteklerinden yararlanmaktadır.

5- Kadınlar ve Yamaç paraşütü?

Kadınların bu sporu yapmasında fiziksel olarak bir engel yoktur, hatta geniş bir perspektiften bakmaları ve termalleri daha iyi hissetmeleri sebepleriyle bazı üstünlükleri de vardır. Kadınlar kanadı daha iyi hissederler kas gücünden daha fazla beyinlerini kullanırlar buda öğrenme süreçlerini oldukça kısaltmaktadır. Günümüzde kilometrelerce uçan, tandem pilotluğu, antrenörlük, akrobasi yapan ve yarışlarda derece alan kadınları da görmek mümkündür.

6- Yamaç paraşütü Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yamaç paraşüt alırken dikkat edilecek en önemli husus tecrübe ve seviyenize göre paraşüt almanızdır. Tecrübe ve eğitim seviyesinin göz ardı edilmesi emniyet açısından sakıncalı olduğu gibi maddi kayıplara uğramanıza da neden olabilir. Kulüp veya pilot eğitimi almamış öğrencilerin malzeme alırken eğitmenlerine danışmaları gereklidir. Eğitmenleriniz seviyenize en uygun malzemeleri sizler için belirleyeceklerdir.

7- Bu Spor Bize Ne Kazandırır?

Uçmak arzusu belki de insanoğlunun varoluşuyla birlikte ortaya çıkan bir kavramdır. Doğduğu andan itibaren tüm gereksinimlerini yerde karşılayan insanoğlu; düşünsel ve refleks davranışlarının tümünü yer koşullarına göre edinmiştir. Söz konusu uçmak olduğunda bazı davranışların gözden geçirilmesi gerekir.

Kişiye göre değişmekle birlikte havacılık sporu aşağıdaki nitelikleri az ya da çok bireye yükler; Uçabilme yeteneği, kendine güven, hızlı ve doğru karar verebilme, olumsuzluklara karşı önceden önlem alabilme, sosyal bir çevre, sağlıklı ve spora yatkın bir fizik, reflekslerde çabukluk, kariyer ve iş imkanı.

8- Antrenman Yapmalı mıyım?

Yamaç paraşütü sporun da hafta sonları uçan pilotlar için antrenmanın fazla önemi olmadığı gözükse de seyrüsefer veya yarışma uçuşu yapanlar ile kanadın kilo limitlerinde kalmak isteyen sporcuların düzenli olarak spor yapmaları gerekmektedir. Saatlerce havada kalan pilotların reflekslerinin ve vücut dirençlerinin soğuk ve sıcak ortamlarda sürekli maksimum seviyede tutmaları gerektiğinden düzenli antrenman yaparak vücudu kuvvetli, süratli, koordinasyonlu ve dayanıklı tutmaları gerekmektedir. Bu amaçla en azından sevdiğiniz bir sporu örneğin koşmak, voleybol, basketbol, yüzme, bisiklete binme, dağcılık, ağırlık çalışma, kayak vb. düzenli olarak yapmanız yamaç paraşütü sporunu iyi yapabilmeniz için gereklidir.

Antrenmansız bir sporcu huzursuz hale gelir, çabuk yorulur, baş ve sırt ağrılarından şikâyet eder, çok terleme olur, nefes darlığı görülür, düzensiz uyku durumu ortaya çıkar,  uçma arzusu azalır, iştah azalır, kilo kaybı gündeme gelebilir.

Antrenmanın kas sistemine, dolaşım sistemine, iskelet istemine, solunum sistemine, enerji sistemlerine, sinir sistemine, vücut kompozisyonuna, genel sağlığa olumlu etkisi vardır ve düzenli olarak yapılmalıdır.

9- Lisans veya Sertifika Gereklimi?

Türkiye’de henüz bu spor için yaygın bir altyapı oluşmadığından yarışmalar ve ticari tandem uçuşları haricinde sertifika aranmamaktadır. Sizin ve çevrenizdekilerin güvenliği için eğitim seviyenizi gösteren sertifika almanız uygun olur. Hava sporları federasyonumuzun kurulmasıyla birlikte süreç hızlanmıştır. THK şu anda FAI sertifikası verme yetkisine sahip tek kurumdur. THK P1-P2-P3-P4-P5, MP-ME, TP-TTP, Paramotor, Eğitmen D-C-B-A sertifikalarını vermektedir. THSF ise Başlangıç pilot, kulüp pilotu, Pilot, uzman pilot, tandem pilot ve uzman tandem pilot sertifikaları ile GSB bağlı olarak antrenörlük sertifikaları vermektedir.

10- Yamaç paraşütü Tek Başına Öğrenilir mi?

Bu sporu sağlıklı ve emniyetli bir şekilde yapabilmek için eğitim şarttır, bir malzeme satın alıp herhangi bir tepeden uçmak son derece ölümcül bir risktir. Kişinin kendi başına öğrenmesi hem uzun sürer hem de yanlış öğrenildiğinde düzeltilmesi zordur.

Yamaç paraşütünü tek başına veya arkadaş yardımıyla öğrenmek son derece tehlikelidir. İniş kalkış veya dönüşler öğrenilebilir ama irtifa almaya başlanıldığında, meteorolojik şartlar zorlaştığında veya kanadın stabil uçuşu bozulduğunda yapılması gerekenler bilinmediğinde sizin ve çevrenizdekilerin hayatı tehlikeye girebilir. Ayrıca yamaç paraşütü ile uzun mesafeler yapmayı, saatlerce havada kalabilmeyi sadece deneyimli eğitmenlerinizden öğrenebilirsiniz.

11- Nerelerde Uçulur?

Ülkemiz dağlık yapısı nedeniyle yamaç paraşütü neredeyse her ilde yapılmaktadır. Tescillenmiş veya çoğu pilot tarafından kabul gören uçuş tepelerini kullanmak uçuş, emniyet ve ulaşım açısından kolaylık sağlar. Ayrıca doğal bir engeli olmayan iniş ve kalkış alanı açık tüm tepelerde yapmak mümkündür. Türkiye’de uçuş yapılan tepelerin adları ve yerleri kitabın sonunda listelenmiştir ayrıca

http://www.ypforum.com/leonardo/takeoffs/TR/alltimes/ linkine de bakabilirsiniz.

12- Yamaç Paraşütünde Uçuş Süresi Nedir?

     Yamaç paraşütü termal hava akımlarını kullanarak uçan ve uzun süreler havada kalacak şekilde tasarlanmış olan bir hava aracıdır. Ekipman seviyesi, meteorolojik şartlar ve pilot seviyesine bağlı olarak beş dakikadan tutun da onlarca saat havada kalabilmeniz mümkündür.

13- Yamaç Paraşütü Uçuş Çeşitleri Nelerdir?

Yamaç paraşütünün birçok kategorisi vardır. Uzun mesafeler uçtuğumuz XC uçuşları, rekabetin hakim sürdüğü xc ve hedef yarışları, radikal hareketlerin yapıldığı akrobasi uçuşları, çift kişilik uçuşların yapıldığı tandem uçuş, düz zeminlerden kalkış yapılan motorlu yamaç paraşütü (paramotor ve trike), dağlardan yarlardan hızlı süzülüşlerin yapıldığı speedfly, dağlara tırmanıp uçarak inişin yapıldığı hike&fly adı verilen çeşitli uçuşlardan oluşmaktadır. Her bir disiplinin kendine has teknikleri ve farklı ekipmanları mevcuttur.

14- Yamaç Paraşütü Yılın Hangi Zamanlarında Yapılabilir?

Bölgemizde yağışsız hava ve uygun rüzgar şartlarının hüküm sürdüğü her gün, kısacası yılın 12 ayı uçuş yapılabilir.

“UÇMAYI ÖĞRENMENİN İLK ADIMI, YAPABİLECEĞİNİ GÖSTERMEKTİR”.

Sohbeti Başlat
Bize Ulaşın