TEK BAŞIMA UÇMAK İÇİN EĞİTİM ALMAK İSTİYORUM : 0542-277 21 22
YOLCU OLARAK UÇUŞ YAPMAK İSTİYORUM : 0532-336 84 16
bilgi@ankahavacilik.net | Şeker Mah. 1407 Cad. Diamond Rezidans No: 4A-4 06820 Etimesgut / ANKARA

Yamaç Paraşütü Tarihsel Gelişim

Yamaç Paraşütü Tarihsel Gelişim

B- TARİHSEL GELİŞİMİ

Hazerfen Ahmet Çelebi(1609-1640);        

     Osmanlı Devleti zamanında yetişen ve dünyada ilk olarak uçmayı başaran Türk bilginidir. Padişah IV. Murat döneminde  İstanbul’da yaşamıştır. 1632 yılında lodoslu bir havada Galata Kulesi’nden kuşkanatlarına benzer bir araç takıp (Yelkenkanat) kendini boşluğa bırakarak, İstanbul Boğazı’nı geçip 3558 m. ötede Üsküdar’da Doğancılar meydanına inmiştir.

Dünyada ve Türkiye de Tarihsel Gelişimi;

Yamaç paraşütünün geçmişi 1980’li yılların başlarında serbest paraşütçülerin Fransa da Alp Dağlarının yamaçlardan koşarak kalkmalarıyla başlamıştır. Zamanla paraşütlerin aerodinamik yapılarının gelişmesiyle birlikte güvenlik ve performansları da artmış ve serbest paraşütlerden ayrılarak, planör, deltakanat gibi amacı uçuş olan bir araç haline gelmiştir. Yamaç paraşütü üreticileri daha yavaş bir çöküş hızı ve daha iyi bir süzülme performansı için çalıştıkça yamaç paraşütleri serbest düşüş paraşütlerinden tamamen farklı bir şekil aldılar. Geniş yüzeyleri, uzun ve ince ipleri, dar hücre girişleri ve tıpkı bir uçak kanadını andıran kesitleriyle bir paraşütte kıyasla çok uzun ve ince bir “kanat” şeklini aldılar. Süzülme performansları serbest düşüş paraşütlerinkinin çok üstüne çıktı, uygun hava şartlarında, süzülmek yerine yükselen hava hareketleri sayesinde irtifa kazanabilecek, yükselebilecek performansa ulaştılar. Günümüzde pilotların da tecrübesine bağlı olarak, yamaç paraşütü ile küçük tepelerden kalkılıp, binlerce metre yukarılara çıkılabilmekte ve saatlerce havada kalıp kilometrelerce uzaklara uçulabilmektedir. Bu spor, son yıllarda o kadar hızlı yayıldı ki çoğu ülkede delta kanattan çok daha fazla sporcusu oldu.

Türkiye’de yamaçtan koşarak uçuş denemeleri, 1985’te ilk olarak serbest atlayış paraşütleri ile Erzincan Çakırman’ dan yapılmış, 1990’den itibaren yamaç paraşütleri sınırlı bir kitle tarafından ferdi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye’de yamaç paraşütü sporu, Fethiye Ölüdeniz bölgesindeki Baba Dağı’nın yabancı pilotlar tarafından keşfedilmesi ile tanındı ve ilk olarak üniversite kulüplerinde aktif olarak uçuşlara başlandı. THK bünyesinde ise 1996 yılında yamaç paraşütü branşı açılarak resmiyet kazanmıştır. Günümüzde, ülke çapında binlerce uçan pilot ve birçok özel kulüp tarafından yapılmaktadır. Yamaç paraşütü uçmanın verdiği heyecanı ve özgürlüğü tatmanın en basit, en ucuz ve en kolay yoludur.

Sohbeti Başlat
Bize Ulaşın