TEK BAŞIMA UÇMAK İÇİN EĞİTİM ALMAK İSTİYORUM : 0542-277 21 22
YOLCU OLARAK UÇUŞ YAPMAK İSTİYORUM : 0532-336 84 16
bilgi@ankahavacilik.net | Şeker Mah. 1407 Cad. Diamond Rezidans No: 4A-4 06820 Etimesgut / ANKARA

Yamaçparaşütü Başlangıç Eğitimi Kursu

Yamaçparaşütü Başlangıç Eğitimi Kursu

YAMAÇ PARAŞÜTÜ BAŞLANGIÇ EĞİTİMİ (P1-P2)

THK tarafından Yamaçparaşütü başlangıç P2 sertifikası verilecektir. Kurs programı FAI ve THK yönetmelik ve kurallarına göre güncel bilgilerle verilecektir. Eğitimin amacı yamaçparaşütünü tanımak, gerekli kumandaları öğrenmek, güvenli bir şekilde kalkış ve iniş yapma becerisini edinmektir. Kursumuz Yamaçparaşütü sporu ile tanışma aşamasıdır.

Kurs eğitim programı tüm dünyada kabul gören eğitim mevzuatına uygun olarak THK bünyesinde eğitim almış sertifikalı eğitmenlerce verilmektedir. Yamaçparaşütü sporunun en heyecan dolu aşamasıdır. Eğitimin amacı yamaçparaşütünü tanımak, gerekli kumandaları öğrenmek, güvenli bir şekilde kalkış ve iniş yapma becerisini edinmektir. Aldığınız eğitimin kalitesi son derece önemlidir. Çünkü uçuş kariyeriniz için edineceğiniz beceriler için güçlü bir temel oluşturur. Öğrenciler uçuş öncesi yamaçparaşütü sporunun her aşamasında yararlanacakları 20 saatlik teorik ders programı ile kursa başlarlar. Bu derslere ek olarak uygulamalı yer çalışmaları ile öğrencilerin yeterli sevk-idare kabiliyetine ulaşması sağlanır. Yer derslerinin tamamlanmasının ardından öğrenci normal ve emercensi (acil durumlar) usuller sınavına tabii tutularak kursun ilk aşaması tamamlanır.

Teorik dersleri tamamlayan kursiyerler eğitimin bir sonraki aşamasına olan, yer eğitimi çalışmalarına geçmektedir. Yer eğitimi çalışmaları kanat hâkimiyeti için oldukça önemlidir. Yerde kanat hâkimiyeti, iniş kalkış ve koşu pozisyonları ile kanadın baş üzerinde tutulması çalışmaları yapılarak kanadın tepkilerine alışılmaya çalışılır. Her uçuştan önce yapılması gereken kontroller vardır. Kalkış öncesi rüzgâr kontrolü, kanadın serilmesi, hazırlanması, kalkış, uçuşta kanadın sevk idaresi ve iniş yapılması gereken prosedürlerdir. Yer çalışmasında ne kadar çok pratik yapılır ise karşılaşılan sorunların üstesinden daha rahat geline bilinir. Yer çalışmasında uçuş, kalkış ve iniş için ihtiyaç duyduğumuz refleks guruplarının gelişmesi amaçlanmaktadır. Uygun alanlarda kanat hâkimiyetini öğrenen kursiyere 20-30 m. yükseklikteki yamaçlardan kalkış, uçuş ve iniş pratiğinin artırılmasıyla amacıyla minimum 15 adet alçak irtifa uçuşu yaptırılır.

Alçak tepe ve yer çalışmasında pratiğini tamamlayan öğrenciler, eğitmenlerin gözetiminde daha yüksek bir irtifadan uçuş yaptırılır. Kalkış ve iniş bölgesinde bulunan eğitmenlerimiz uçuş süresince kursiyeri telsiz ile yönlendirerek, almış oldukları eğitimin pekişmesini sağlarlar. Uçuşlara müdahale her uçuşta azalarak kursiyerlerin kendi uçuş planlamalarını geliştirmeleri hedeflenir. Eğitim uçuşları video kaydına alınır ve uçuş sonrası kritiklerde eğitmenlerce değerlendirilerek, öğrencilerin kusursuz bir uçuş tekniği kazanmaları sağlanır. Kursiyerler minimum 75 m. maksimum 350 m yükseklikteki tepelerden 5 uçuş yaparak toplamda 20 sorti uçuş la eğitimlerini tamamlarlar.

Başlangıç kursunu bitirenler istedikleri taktirde ileri düzey yamaç paraşütü kurslarına katılabilirler. Bu kursu başarı ile bitirenler kulüp pilotu olmaya hak kazanırlar ve kulübün paraşütleriyle eğitmen kontrolü olmaksızın uçuşa gidebilirler.

Kurslarımız; Ankara Gölbaşı, Ankara Ayaş, Ankara Akyurt, Bolu Abant, Denizli Pamukkale ve Sakarya Serdivanda yamaçparaşütü eğitimi için uygun tepe ve havalarda verilmektedir.

KURS SÜRESİNCE VERİLECEK DERSLER;

-Yamaçparaşütüne Giriş ve Tarihçe

 1. Yamaçparaşütünün Yapısı ve Kısımları
 2. Malzeme Bilgisi
 3. Uçuş Tekniği
 4. Sevk ve İdare
 5. Aerodinamik
 6. Hava Trafik Kuralları
 7. Meteoroloji
 8. Pratik Uçuş ve Emniyeti
 9. Acil Durumlardan Çıkış
 10. Yedek Atma
 11. Sürüklenmeden Kurtulma,
 12. İlkyardım

KURSA KATILIM ŞARTLARI;

-En az 16 yaşında olmak. (18 yaş altında ki kursiyerlerin velilerinden taahhütname ile başvurmaları gerekmektedir.)

-Epilepsi, astım, kalp, bel ve omurga rahatsızlıkları olanlar eğitime katılamazlar.

-En az 45Kg en fazla 110 kg olmak.

Kontenjan 14 kişidir. Eğitimlerimizde en az 2 eğitmen bulunmaktadır. Katılımcıların en az 16 yaşından gün almaları gerekmektedir.

İstenen belgeler;

 1. Atlayışa ve uçuşa elverişlidir ibareli heyet raporu,
 2. Kimlik fotokopisi,
 3. 6 adet resim,
 4. Adli sicil kaydı,
 5. Kan gurubunu gösteren belge,
 6. Öğrenim durumunu gösteren belge,
 7.  1 aylık yamaçparaşütü kaza sigortası(kurs başlangıcında toplu yaptırılacak 75tl).

KURSİYERLERİN YANLARINDA GETİRMESİ GEREKENLER;

Bileği koruyan yüksek bir bot, eğitim sırasında rahatlıkla kullanabilecekleri türden eşofman veya pantolon, sweatshirt, eldiven varsa koruyucu dizlik ve dirseklik. Eğitimin uçuş aşamasında pantolon ve uzun kollu üst giysi zorunludur. Kursiyerlerimiz uzun süre açık arazide çalışmalarından dolayı güneşin olumsuz etkilerini azaltmak için krem ve şapka bulundurulması tavsiye edilmektedir. Ayraca değişim için yedek kıyafet ve çorap getirilmelidir.

ÜCRETLER;

Güncel ücret bilgisi için lütfen iletişime geçiniz. Kursiyerler ulaşım ve yemek ücretini kendileri öderler. Etkinliğe ulaşım minibüs kiralayarak sağlanır. Minibüs ücreti o gün etkinliğe gelen toplam kişi sayısına bölünerek her katılımcıdan ücret toplanır. Yemek yol üzerinde durulan süpermarketlerden karşılanır. İsteyenler yiyeceklerini evden getirebilirler. Günün şartlarına göre ortak mangal yapılabilir.

Ücrete Dahil Olanlar;

–   Temel Yamaçparaşüt eğitimi,

–   Eğitim süresince kullanılacak ekipman ve eğitim materyalleri,

UÇUŞ MALZEMELERİ:

Başlangıç eğitimleri boyunca uçuş ekipmanları kulübümüz tarafında karşılanmaktadır. Kursiyerlerin herhangi bir ekipman almalarına ihtiyaç yoktur. Her kilo aralığı için ayrı ekipman kullanılmaktadır. Her ekipmanı maksimum 2 kişi kullanmaktadır.

KURS SÜRESİ;

Kursun süresi,  tüm pilot adaylarının aynı standartta eğitim alana kadar sürer. Yaklaşık 7 iş günü ve 2 hafta sonu olacaktır. Dersler  5 gün süresince akşamları mesaiden sonra 18:30 – 22:00 saatleri arasında verilecektir. Yer eğitimleri ve uçuşlar hafta sonları sabahtan akşama kadar yapılacaktır. Ekstrem durumlarda program değiştirilebilir.

KURS BAŞLANGIÇ TARİHİ: 7 kursiyer kesin kayıt yaptırdığında her an kurs açılır.

Kesin rezervasyon için lütfen geri dönüş yapın.

 

Ertan BALKİRAZ  YP eğitmeni

0542-277-21-22 ebalkiraz@gmail.com  www.ankahavacilik.net

Sohbeti Başlat
Bize Ulaşın
Merhaba,
ANKA HAVACILIK ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?